Vzdálenost mezi městy Kolín a Rychnov nad Kněžnou činí pouhých 100 kilometrů. Kolín byl letos v létě vystaven velkému suchu, zatímco v Rychnově nad Kněžnou naopak zaznamenali silné deště.
To, že máme čerstvou, chladnou a čistou vodu, je pro nás téměř samozřejmé. Kdykoliv můžeme otočit kohoutkem a natočit si libovolné množství této cenné tekutiny. Pokud však vezmeme v úvahu změnu klimatu a to, jak se chováme k přírodě, zemi a půdě, vyvstává otázka, zda bude voda i v budoucnu nadále neomezeně k dispozici. Příkladem může být okres Kolín. Tam se o vodu a vodárenská zařízení starají regionální vodohospodářský svaz VHS Kolín a provozovatel těchto zařízení, Energie AG Kolín a.s.
Skupinový vodovod Kolín je zásobován vodou ze tří zdrojů podzemní vody a dále ze sousedního kutnohorského okresu. Nejdůležitější zdroj vody, který se nachází nedaleko lokality Tři Dvory, je kvůli nízkým srážkám v posledních letech již na hranici své kapacity. Vodárenské sdružení Kolín a provozovatel tak v současné době hledají nové zdroje vody, které by mohly posloužit do budoucna. Jde rovněž o co nejhospodárnější nakládání s vodou. Základem jsou investice do dispečerského systému. Tento systém monitoruje zásobované oblasti a urychluje lokalizaci ztrát vody. Navýšení kapacit vodojemů umožňuje lépe reagovat na spotřebu vody ve špičkách. V současné době je s podporou Energie AG Kolín připravován projekt nového vodojemu. Opatření jsou přijímána také u koncových zákazníků. Spolu s městem Kolín byl zahájen projekt chytrého měření spotřeby vody, který umožňuje sledovat spotřebu vody v hlavních městských budovách on-line. Díky tomu je možné rychle detekovat nejen poruchy na vodovodní síti za vodoměrem, ale i vadné těsnění. Projekt významně přispívá k hospodárnému nakládání s pitnou vodou. Síť inteligentních měřičů v Kolíně neustále roste a zahrnuje již 350 objektů, jako jsou školy, školky, kanceláře a výškové budovy.
Přes všechna tato opatření bylo třeba letos v létě poprvé nutné přistoupit k omezení dodávek vody. Bylo omezeno nebo zakázáno napouštět bazény, zavlažovat zahrady a mýt auta vodou z vodovodní sítě. Jako alternativu však společnost Energie AG Kolín nabídla možnost napuštění bazénů vodou z cisteren, přičemž cisterny byly vodou plněny v době, kdy byla obecná spotřeba vody nižší. Výhodou tohoto řešení pro zákazníka je rychlejší napuštění bazénu než při napouštění z vodovodní sítě.
Foto: Cisterny určené k napouštění bazénů v Kolíně
Zdroj: ENERGIE AG Kolín